Pomoc dla niepełnosprawnych

Bezpieczne wakacje

30.06.2016

Bezpieczne wakacje 2016: działania służb na Mazowszu

Sprawdzanie kwalifikacji opiekunów i kontrole miejsc wypoczynku - administracja rządowa na Mazowszu rozpoczyna akcję „Bezpieczne wakacje 2016”. Policja i inspektorzy transportu drogowego będą weryfikować stan techniczny autokarów. Nad bezpieczeństwem czuwa również straż pożarna, sanepid i nadzór budowlany. Każdy rodzic może sprawdzić, czy letni wypoczynek został zarejestrowany na stronie: www.wypoczynek.men.gov.pl.

Na Mazowszu trwają kontrole pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Podobnie jak w ubiegłych latach, policja oraz inspektorzy transportu drogowego zorganizowali stałe posterunki kontroli. Zlokalizowane będą w Warszawie (parking przy Torwarze) i w Radomiu (ul. Mierzejewskiego). Sprawdzany będzie m.in. stan techniczny, wyposażenie i zapakowanie sprzętów oraz bagaży. Policja zweryfikuje również trzeźwość kierowców oraz uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Badanie trwa od 15 do 20 minut pod warunkiem, że jego wyniki nie ujawnią ukrytych usterek czy nieprawidłowości. Zobacz gdzie możesz sprawdzić pojazd.

Kąpieliska na Mazowszu: gdzie można wejść do wody

W sezonie letnim na obszarze województwa mazowieckiego funkcjonuje obecnie 45 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 5 kąpielisk. Wskazane akweny są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy, zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku.

Nowe przepisy dotyczące organizacji wypoczynku

Wysyłając dziecko na wakacje warto sprawdzić, czy dany wypoczynek jest zgłoszony. Każda jego forma powinna być zarejestrowana on-line w Ministerstwie Edukacji Narodowej (https://wypoczynek.men.gov.pl). 

Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązują nowe zasady organizowania i nadzorowania wypoczynku dzieci i młodzieży, które przyczynią się do zwiększenia ich bezpieczeństwa, zapewnienia profesjonalnej opieki wychowawczej, wzmocnienia nadzoru nad organizatorami oraz zwiększenia zakresu informacji dostępnych dla rodziców w elektronicznej bazie wypoczynku. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało poradnik z informacjami o podstawowych wymaganiach stawianych organizatorom. Natomiast rodzicom poradnik ten może służyć radą i dostarczyć praktycznych wskazówek w wyborze oferty.

Działania służb na Mazowszu

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie w czasie wakacji przeprowadzi kontrole sanitarne, podczas których ocenie poddane zostaną warunki pobytu dzieci i młodzieży w zakresie: zakwaterowania, utrzymania higieny osobistej, żywienia czy prowadzenia zajęć sportowych. Sprawuje także nadzór nad kąpieliskami.

Straż pożarna sprawdza obiekty wypoczynkowe, dyskoteki, stacje LPG oraz obszary leśne. Ocena stanu bezpieczeństwa pożarowego może zostać przeprowadzona na wniosek organizatora. Wówczas właściwy komendant powiatowy lub miejski PSP, wydaje opinię stwierdzającą czy dany obiekt spełnia wymagania do organizacji letniego wypoczynku.

W ramach akcji również Mazowiecki Inspektor Nadzoru Budowlanego podejmuje działania mające na celu sprawdzenie utrzymania we właściwym stanie technicznym obiektów, które są przewidziane do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. 

Załączniki do strony

Podziel / Share
Opublikowane przez Rafał Babraj, 30.06.2016, Ilość wejść: 7135, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zadaj pytanie

Komentarz (0) Regulamin

  • Brak komentarzy

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
do góry