Pomoc dla niepełnosprawnych

Bezpieczeństwo nad wodą

26.06.2017

W województwie mazowieckim kąpieliska i miejsca przeznaczone do kąpieli są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy, zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku. Z serwisu można dowiedzieć się, czy dane kąpielisko jest otwarte. Natomiast informacje o miejscach przeznaczonych do kąpieli można znaleźć na stronie: wsse.waw.pl.

W 2018 roku na Mazowszu na skutek utonięcia straciły życie 22 osoby (stan na 12 czerwca). Mając to na uwadze podległe Wojewodzie Mazowieckiemu służby i inspekcje podejmują dodatkowe działania, zwiększające bezpieczeństwo kąpiących się. Szczególnej kontroli podlegają dzikie kąpieliska, na których najczęściej dochodzi do utonięć. Ze statystyk wynika, że w latach ubiegłych na terenie województwa utopiło się po kilkadziesiąt osób: w 2015 – 62, w 2016 r. – 47, w 2017 r. – 49. Zdecydowana większość spośród ofiar to mężczyźni.

Film z akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" nad Jeziorem Urszulewskim

 

Najczęściej do utonięć dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach lub w miejscach, gdzie kąpiel jest zabroniona. Obserwując dane dotyczące osób, które utonęły zauważa się wpływ wysokich temperatur na liczbę ofiar w wyniku korzystania z niewłaściwych miejsc do kąpieli. Pojawiające się upały skłaniają osoby do orzeźwiających kąpieli w niebezpiecznych zbiornikach, często „dzikich kąpieliskach”.

W ramach przygotowań do sezonu wypoczynkowego Mazowiecka Policja realizuje szereg działań o charakterze prewencyjnym. Jednym z nich jest współpraca z Urzędem Marszałkowskim, władzami samorządowymi oraz podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na wodach, terenach przywodnych i oznaczanie miejsc niebezpiecznych dla kąpieli tablicami ostrzegawczymi: „CZARNY PUNKT WODNY”. Przedsięwzięcie to realizowane jest już od 9 lat. Na terenie garnizonu mazowieckiego oznaczone tablicami „czarny punkt wodny” są 92 niebezpieczne miejsca.

Państwowa Straż Pożarna będzie organizowała ćwiczenia i pokazy na akwenach związanych z tematyką bezpiecznego wypoczynku nad wodą m. in. przy współpracy z policją, WOPR oraz administracją rządowa i samorządową.

 

Warto pamiętać o podstawowych zasadach zachowania się nad wodą.

 

 

Podziel / Share
26.06.2017, Ilość wejść: 1398, Rejestr zmian

Aktualne projekty

do góry