Pomoc dla niepełnosprawnych

Bezpieczeństwo nad wodą

12.06.2019

W województwie mazowieckim kąpieliska i miejsca przeznaczone do kąpieli są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy, zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku. Z serwisu można dowiedzieć się, czy dane kąpielisko jest otwarte. Natomiast informacje o miejscach przeznaczonych do kąpieli można znaleźć na stronie: wsse.waw.pl.

W 2019 roku na Mazowszu na skutek utonięcia straciły życie 22 osoby (stan na 15 czerwca). Mając to na uwadze podległe Wojewodzie Mazowieckiemu służby i inspekcje podejmują dodatkowe działania, zwiększające bezpieczeństwo kąpiących się. Szczególnej kontroli podlegają dzikie kąpieliska, na których najczęściej dochodzi do utonięć. Ze statystyk wynika, że każdego roku na terenie województwa tonie kilkadziesiąt osób: w 2015 – 62, w 2016 r. – 47, w 2017 r. – 49, w 2018 r. – 68. Zdecydowana większość spośród ofiar to mężczyźni.

 

 

Film z akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" nad Jeziorem Urszulewskim

 

Najczęściej do utonięć dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach lub w miejscach, gdzie kąpiel jest zabroniona. Obserwując dane dotyczące osób, które utonęły zauważa się wpływ wysokich temperatur na liczbę ofiar w wyniku korzystania z niewłaściwych miejsc do kąpieli. Pojawiające się upały skłaniają osoby do orzeźwiających kąpieli w niebezpiecznych zbiornikach, często „dzikich kąpieliskach”.

W ramach przygotowań do sezonu wypoczynkowego Mazowiecka Policja realizuje szereg działań o charakterze prewencyjnym. Jednym z nich jest współpraca z Urzędem Marszałkowskim, władzami samorządowymi oraz podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na wodach, terenach przywodnych i oznaczanie miejsc niebezpiecznych dla kąpieli tablicami ostrzegawczymi: „CZARNY PUNKT WODNY”. Przedsięwzięcie to realizowane jest już od 9 lat. Na terenie garnizonu mazowieckiego oznaczonych tablicami „czarny punkt wodny” jest 91 niebezpiecznych miejsc.

Państwowa Straż Pożarna będzie organizowała ćwiczenia i pokazy na akwenach związanych z tematyką bezpiecznego wypoczynku nad wodą m. in. przy współpracy z policją, WOPR oraz administracją rządowa i samorządową.

 

Warto pamiętać o podstawowych zasadach zachowania się nad wodą.

 

W tym roku Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje ósmą edycję akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”. Celem akcji jest promocja bezpiecznego zachowania w wodzie oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku. Stworzono m.in. broszurę informacyjną, którą można pobrać TUTAJ

Podziel / Share
12.06.2019, Ilość wejść: 1648, Rejestr zmian

Aktualne projekty

do góry